Spiga

Gloria Buzau - Universitatea Craiova 0-2

Da domne' da ! Fara griji, fara stres, oltenii au invins si la Buzau. Gloria este intradevar o echipa limitata, si nu degeaba are doar 2 puncte din 14 meciuri. Craiova a inceput cum nu se putea mai bine si a marcat inca de prin secunda 70. Woobay primeste o minge la marginea careului suteaza, mingea este deviata si tabela arata 0-1. Apoi a urmat un meci fara stralucire. Stiinta nu a vrut sa se oboseasca inutil in fata unei echipa ca Buzau, care desi a ratat 2 ocazii importante in prima repriza nu parea ca are o forta sa revina pe tabela. Stiu stiu. si eu mi-as dori ca Universitatea sa joace intotdeauna spectaculos, sa faca meciuri ca la Cluj sau la Medias, dar cateodata este mai bine sa nu fortam sa nu facem spectacol si sa castigam. Sigur la meciurile cu Rapid si Steaua echipa va arata altfel. Sa revin la repriza a 2-a a meciului de la Buzau. Intradevar gazdele au avut un gol marcat in minutul 47 dar nu pot sa ma pronunt daca a fost sau nu offsaid. Apoi golul marcat de Dina dupa o centrare perfecta a lui Woobay a inchis practic meciul. Dupa mine Woobay a fost cel mai bun jucator al Craiovei, si din cate imi amintesc si dupa meciul cu Otopeni tot Julius a fost desemnat prin vot de catre fani , cel mai bun jucator al meciului. Trebuie sa remarc si forma slaba a lui Costea, dar probabil acesta a crezut ca nu trebuie sa se forteze prea mult cu Buzaul. Acesta este un lucru prost-gandit pentru ca acum Costea trebuie sa isi revina si sa arate de ce multi il vad viitorul star al nationalei.

Aa si un ultim lucru pe care vreau sa il remarc. Vreau sa felicit galeria Craiovei care pe durata intregii partide au cantat si au fost alaturi de jucatori. Nu stiu exact cati au fost la meci, dar sigur la meciul de la Craiova de saptama viitoare cu Rapid stadionul va fi plin. Si locul bun din clasament sigur va atrage multimea la stadion. Momentan cand scriu acest post Craiova ocupa locul 3 cu 25 puncte, dar mai trebuie jucate multe partide. Oricum 3 puncte importante obtinute de Stiinta care vor conta la finalul campionatului.