Spiga

Ce ar fi daca ?

Sambata 15 noiembrie 2008. Oblemenco. 20000 de oameni. Atmosfera incendiara. Adversar: Rapid Bucuresti. Meciul incepe cum nu se poate mai bine si in minutul 3 Costea deschide scorul. Tabela arata 1-0 pentru Universitatea. Nimeni nu se mai mira. In ultimele meciuri Craiova a marcat de fiecare data in primele minute (vezi meciurile cu Pandurii, Medias, Otopeni sau Buzau). Rapid incearca sa ofere o replica buna, dar jucatorii lor nu se regasesc. Woobay trece pe langa majorare in minutul 18, dar 4 minute mai tarziu tot Costea este cel care inscrie pentru 2-0. Tribunele iau foc. Jocul de presing al nostru este naucitor. Rapidistii nu pot sa iasa din propria jumatate decat cu mingi lungi care nu isi ating destinatarul. Prima repriza se apropie de final. Corner pentru noi. Executa Woobay. Centrare buna si GOOOOLL Stoica !! Incredibila repriza avem. Craiova 3, Rapid 0. Publicul oltean canta neincetat. Galeria este si ea la inaltime.

Incepe repriza a 2-a. Giulestenii nu par a fi prea hotarati ca pot sa revina in joc, desi s-au mai vazut minuni. Preseaza au cateva semi-ocazii. Minutul 64. Din nou corner pentru Stiinta. Executa acelasi Woobay. Mingea este centrata in careu..se respinge, vine Rose suuuut ..putin pe langa. Publicul ofteaza. Rapidul incearca si reuseste sa aduca mingea mai aproape de careul lui Bornescu. Corner pentru rapidisti. Centrare si gol. 3-1 ! Este minutul 71. Ne este putina teama, dar tinerii jucatori ai Craiovei nu se pierd cu firea. Revenim la pressingul din prima repriza. Ultimele 5 minute ale meciului. Nu mai putem pierde. Sunt aplaudate toate pasele oltenilor. Minutul 93 - se aude fluierul de final. Ce victorie !! Trei puncte foarte importante pentru Stiinta ! Avem 28. Atat de aproape de primele 2 locuri, dar pentru inca o etapa trebuie sa ne multumim doar cu locul 3.