Spiga

Univ. Craiova - Pandurii Tg-Jiu 2-0

Univ. Craiova 2 Pandurii Tg-Jiu 0
Costea 11' si Baird 12'
Meci care seamana intr-o masura cu meciul Romania-Franta. Norocul craiovenilor ca Pandurii nu sunt o echipa mare, sau cu experienta. Costea in minutul 11 si apoi Baird in minutul 12 au stabilit scorul final, marcand 2 goluri. Apoi pana prin minutul 20 meciul a curs in favoarea juvetilor, dar apoi echipa lui Cartu a riscat mai mult si a ratat vreo 3 ocazii mari, printre care 2 bari. Dar nu a fost ziua pandurilor. Greseala jucatorilor de la Universitatea a fost ca s-a retras in aparare,nu au mai fortat in atac, si s-au multumit sa apere acel 2-0. Repriza a 2-a nu a a adus atacuri in val ale pandurilor, dar acestia tot au mai ratat vreo 2 ocazii. Dupa minutul 65 insa, echipa oaspete s-a stins, oboseala si resemnarea a pus stapinire pe jucatori, iar craiovenii au preluat din nou conducerea jocului, pasand in unele momente cate 2-3 minute fara ca oaspetii sa atinga mingea. Dupa minutul 75 doar o minune se mai putea intampla, si Napoli si-a dat seama de forta scazuta a pandurilor si l-a introdus pe teren chiar si pe tanarul Gogosanu, debutant in Liga1.

Ce ar mai fi de spus ? Parerea mea este ca acel 2-0 in minutul 12 a fost cel mai prost lucru posibil care i se putea intampla Universitatii. Cred ca daca era doar 1-0, acestia jucau mai temperat si isi mentineau concentrarea pana prin minutul 60, cand probabil Pandurii cadeau fizic. Normal cine nu isi doreste o victorie a echipei favorite? indiferent cum este obtinuta. Raman inca 3 meciuri usoare pentru Universitatea cu Gaz Metan, Otopeni si Buzau. momentan Craiova este la 3 puncte de podium (de Steaua) si daca reuseste 7 sau 9 puncte din urmatoarele 3 meciuri este posibil sa urce pe locul 3 sau 4, ceea ce le-ar da un moral bun inaintea partidei cu Rapid.